Borůvkový žahour


Spread the love

 

Borůvky, zázračné modré kuličky, letní záležitost, kterou si každým rokem od července do začátku záři můžeme plnými doušky vychutnat. Jsou bohaté na karoten, vitamin C, obsahují železo a další látky. Mimo to čistí krev a dodávají životní energii. Snižují dokonce hladinu cholesterolu a tuku v krvi, působí preventivně proti infekcím a posilují imunitní systém. Borůvky jsou ke všemu velmi vhodným ovocem pro diabetiky, neboť mírně snižují hladinu cukru v krvi, stejně tak jako čaj z borůvkového listí. Borůvky konzumovali po hrstech britští královští letci během II. světové války. Údajně tím zlepšovali svoje noční vidění. Aby ne, vždyť extrakt z borůvek se dává i do přípravků na regeneraci očního barviva a zlepšení vidění!

Čerstvé borůvky je třeba zpracovat rychle, v lednici obvykle vydrží dva až tři dny. Překvapit rodinu můžete třeba takovým Žahourem z borůvek s tvarohovými knedlíčky. Připravíte večeři, po které se budou všichni jen spokojeně olizovat!   Na knedlíčky pro 4 osoby potřebujete:

  • 8 – 9 lžic dětské krupice
  • 2 jemné tvarohy plnotučné
  • 4 lžíce hrubé mouky
  • 2 vejce

Suroviny utřete v míse dohladka. Z těsta (pozor mírně se lepí) lžící vykrojte kus, rukou vytvarujte kuličku a vhoďte do vroucí vody, kterou jste přivedli k varu se špetkou soli. Vařte pod poklicí, dokud knedlíčky nevyplavou na povrch. Hotové je vyjměte a podávejte s borůvkovou omáčkou – žahourem. Žahour pro 4 osoby připravíte z: 2 hrnků borůvek, 2 lžic vody, moučkového cukru, 1 hrnku smetany a 1 lžičky Solamylu Borůvky podlijeme vodou a rozvaříme s cukrem – 2 lžícemi pro ty, co moc nesladí a 4 až 5 lžícemi pro středně sladkou omáčku. Po dosažení bodu varu vaříme 5 až 10 minut podle toho, zda chcete mít v omáčce kousky borůvek a nebo borůvky raději zcela rozvaříte. Ve smetaně rozmícháme lžičku Solamylu, přilijeme k borůvkám. Necháme za občasného míchání probublávat asi 5 minut, dokud omáčka lehce nezhoustne.   Dobrou borůvkovou chuť!